Як пережити втрату

Як пережити втрату?

В цей непростий період, нам часом важко усвідомити свої емоції, бо ми раніше такого не знали. Майже кожен з нас щось чи когось втрачає. Тому маємо знаходити сили, мати дієві методи щоб впоратися із втратою та генерувати потенціал жити далі. Тож, Як пережити втрату?

Знаючи психічні процеси, можна визначити декілька етапів, що проходить особистість при втраті значущого. Ознайомлення з цими етапами переживання втрати – дає розуміння й опóру, і ми отримуємо ніби карту для визначення нашого місця перебування в гóрі та для подальшого руху, подальшого життя.

Для того щоб справитися із втратою особистість має пройти наступні етапи:

Дереалізація (біль) – людина випадає з реальності, не реагує або погано реагує на оточення, можливі інші тимчасові гострі стресові розлади, ступор, шок, тощо, фізична втрата свідомості. Так психіка реагує на стрес, ніби захищається від потужного удару обставин.

Заперечення – теж захисна реакція, людина вже реагує на оточення, проте не може повірити. Лиш починає усвідомлювати втрату і знову повертається в невіру втраченого, бо біль ще дуже сильний для сприйняття. Часто здається, що нічого не відбулося, ніби все як раніше.

Агресія–вина. На цій стадії починаються звинувачення, пошук винного у трагедії. Часом звинувачення можуть направлятися на себе, на рідних, навіть на об’єкт втрати та Вищі сили. Звинувачення змінюються агресією і це добрий знак повернення зв’язку з емоціями. Важливо агресію вивільняти та переводити в дії.

✅ Етап усвідомлення та горювання. Після фізичного спрямування агресії, енергетичний рівень організму дещо підвищується та дає можливість витримати біль втрати. Тут повна воля сльозам. Можна проговорити те, що виявилося не сказаним або те що хочеться повідомити об’єкту втрати, написати листа. Бажано усвідомлювати те полегшення, що наступає після плачу.
На цьому етапі важливо прийняти рішення щодо відведеного часу на горювання та уникнення тригерів.

✅ Етап прийняття наступає, якщо всі попередні етапи пройдені успішно (якось дивно це слово тут вживати, успішність у подоланні горя.. ну таке). Можуть спостерігатись відкати на кожному з етапів, й існує ймовірність застрягнути, тоді треба розбиратись, бажано із фахівцем, що заважає проходженню, чого не вистачає щоб жити далі, мати шанси жити далі щасливо.

Нові моделі поведінки – це те, чим ми наповнюємо вивільнене місце, як ми діятимемо щоденно вже по-іншому, що наповнить ту воронку завдану цією війною.
У випадку протиприродньої втрати, варто розглянути можливість заняття благодійністю чи створення групи підтримки людей, які пережили чи переживають подібне. Слід задатися питанням: Що таке велике і світле може з надлишком заповнити об’єм втраченого, щоб повернути мене до щасливого життя?

*на ранніх етапах переживання втрати, сприйняття змісту послідуючих етапів, чи навіть ознайомлення з ними, може викликати супротив, біль та здаватися нездійсненним,
тому все поступово.

З Повагою,
Розумінням,
Любов’ю та Вірою
в Перемогу й Величність
України та Українців💙💛
Ваша психологиня Vita Tanto

Якщо потрібна підтримка в непростих переживаннях втрати, будь ласка звертайтеся 🙏

+38 099 178 6797 | +38 067 102 7172

Більше контактів та замовлення послуг

Форма замовлення зворотнього зв’язку

    Відправляючи форму Ви даєте Згоду на обробку персональних даних і згідні з Політикою конфиденційності нашої компанії.